Otel Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Otel Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Büyük ya da küçük fark etmez günümüzde her otelin bir web sitesi mutlaka olmalıdır. Bu yazımızda bir “Otel web sitesi nasıl olmalı?” sorusunu yanıtlayacağımız gibi otel web sitesi yaparken dikkat edilmesi gerekenler konusuna da değineceğiz.

Turizmdeki önemli sektörlerden biri olan oteller, konaklama ve rahat tatil ihtiyacını giderme konusunda kıyasıya bir rekabetin içerisinde bulunan işletmelerdir. Konaklama sektörü içindeki tüm otellerin web üzerindeki yüzleri olan otel web sitesi yapılanmaları, bu rekabette sektörel anlamda da rekabet unsurları arasındadır .

Web teknolojilerinin her anlamda iyi şekilde tasarlanarak uygulanması ile bu sektöre uygun bir sitenin hazırlanması, dijital ortamdaki artan rekabeti düşündüğümüzde oteller için de hayati önem taşımaktadır.

İnternet ortamında yer almak isteyen otel işletmelerinin, mutlaka öncelikle kendilerine ait bir web sitesi bulunmalıdır. Ayrıca bu web sitesinin de sektöre uygun bir şekilde tasarlanıp hazırlanmış olması, dijital rekabette işletmenin elini güçlendirecek en önemli faktörler arasındadır.

Otel Web Sitesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Otel web sitesinde olması gerekenleri başlıklar halinde sıralıyoruz.

Otel Detaylarına Video ve Fotoğraflar ile Yer Verilmelidir

Tatil yapmak ya da ticari ziyaretler gibi çeşitli nedenlerle insanların tercih ettiği oteller, her şeyden önce hijyenik ve konforlu bir görüntüye sahip olmak durumundadır. Hijyen ve konfor açısından tüm gereklilikleri üst düzeyde yerine getiren bir otel bile gerekli tanıtımı yapılmadığı taktirde doğrudan misafirlerine ulaşamayabilir. İşte bu noktada, otelinize ait bir web sitesi varsa bu site üzerinden otelinizin en nezih mekanlarını ve odalarını video veya fotoğraflar ile destekleyerek web sitenizde paylaşmanız size büyük getiri sağlayabilir.

İnsanlar internet üzerinden bir arayışa girdiklerinde, öncelikli olarak görsel içerikleri dikkate alacaklardır. Otelin sadece dört duvardan ibaret olmadığını, insanların daha iyi ve konforlu zaman geçirmek için özellikleri dikkate alarak tercih yapacaklarını düşündüğümüzde, hazırda bulunan web sitenizde görsellere yer vermenin önemi daha anlaşılır olacaktır.

 

Düzenli Bir Görüntüye Sahip Olmalıdır

Her web sitesinde olduğu gibi, turizm-konaklama sektörüne hitap eden web sitelerinde de düzen oldukça önemlidir. Çünkü düzensiz, üzerinde iyi düşünülmemiş ve amaçlara hizmet etmeyen bir web sitesinde belirli bir özelliği ön plana çıkarırken, bir başka özelliği ise geri planda bırakmak hatta çok gerekli ayrıntıları atlamak zorunda kalabilirsiniz. Ancak gerekli düzen sağlandığında sadece öne çıkarmak istediğiniz özellikleri dikkate alarak, özellikle kampanya dönemlerinde işletmeniz ile ilgili kampanyaları hedef kitlenize daha iyi bir şekilde ulaştırabilirsiniz.

İletişim, Hakkımızda ve Diğer Sayfalar

Otel web sitesi için işletme sitelerinde olmazsa olmaz unsurların başında gelen iletişim ve hakkımızda sayfaları önemlidir. Mutlaka insanların işletmeniz hakkınızda daha iyi bilgi almalarını sağlayacak bu sayfalara önem vermeniz ve detaylı bir şekilde doldurmanız gerekir. Bunu yapmanız aynı zamanda potansiyel müşterileriniz için, şeffaflık göstergesi olarak güven verici bir adım olacaktır.

Tasarım

Oteller her türlü konaklama ihtiyacı için hizmet verdiği gibi, daha çok insanların tatil yaparken eğlenceli bir şekilde konaklayacakları, sağlık ve fitness kulübü, havuz, hamam gibi otel içi alanları kullanabilecekleri, yemek yiyebilecekleri, düğün, nişan, kına gibi hayatlarındaki önemli organizasyonları gerçekleştirebilecekleri mekanlardır.  Bu yüzden web sitesi tasarımı, mutlaka profesyonel bir şekilde hazırlanarak göze hitap eder olmalıdır.

İçerik Girişi ile Güncel Tutulmalıdır

Google başta olmak üzere tüm arama motorları, web sitelerinde sık güncelliğe ciddi derecede önem vermektedir. Hatta güncellik, bir web sitesi için olmazsa olmazlar listesinde en başta gelir. Ürün ve hizmetlerinizin paylaşılacağı web sitenizde ayriyeten bir blog bölümü açarak, bu bölümde konaklama imkanları hakkında birçok özgün içerik yayınlayarak sitenizin güncel kalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu yapmanız arama motorlarında daha iyi bir sıralama elde etmenizi sağlayacaktır.

SEO İçin Uygun Altyapı

Yine arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak için mutlak öneme sahip olan konulardan biri de web sitesinin, SEO için uygun bir alt yapıya sahip olmasıdır. SEO yani arama motoru optimizasyonu için uygun olarak tasarlanmış web siteleri, bunu yapmamış sitelere göre daha üstlerde yer alır.

Otel web sitesi nasıl olmalı? Sorusuna yanıt verdiğimiz bu içeriğimizin ardından Son Yazılım'ın tüm gereksinimlerinizi karşılayacak “Web Tasarım” paketini mutlaka incelemenizi öneririz.  

6+ Yıldır Tüm Scriptlerimizde
"Ömür Boyu" Destek Garantisi Veriyoruz!

Hazır scriptlerimizde koşulsuz şartsız her türlü sistemsel sorunlarda ömür boyu ücretsiz destek sağlıyoruz.
Ayrıcalıklı hizmetimizinden faydalanamak için hemen aşağıdaki linke tıklayarak ürün satın alabilirsiniz.

Referanslar Hazır Scriptler